ABD Dolarının bu kadar güçlü olmasının en büyük etkenlerinden biri dünya petrol ticaretinin dolar üzerinden değerlendirilmesidir.

ABD Doları uluslararası rezerv döviz olarak kullanılan bir para birimidir. ABD, harcamalarını, enerji ithalatını, borçlarını dolar basarak finanse etme imkânına sahiptir. Belli bir miktar harcama yaptığında harcama yaptığı miktar kadar dolar basımına giderek maliyeti karşılamaktadır, oysa başka bir ülkenin bu harcamayı yapabilmesi için önce dolar kazanması gerekmektedir. Bu duruma karşın Amerika’nın bastığı doların piyasada değerini kaybetmemesi için küresel piyasalarsa bu dolara yeterli miktarda talebin olması gereklidir. Bu talebi ABD’den mal almak isteyenler, ABD’ye yatırım yapmak isteyenler ve bir kısmını da petrol fiyatları dolar üzerinden değerlendirildiği için ABD piyasaları ile ilgisi olmadan petrol satın alanlar sağlar.

Sonuç olarak petrolün dolar üzerinden fiyatlandırılması, dolara yönelik uluslararası talebin devam etmesinin en güçlü nedenidir. Bu nedenle de petrol fiyatıyla dolar arasında direkt bir ilişki var, petrolün aşağı gidebilmesi için doların güçlenmesi gerekli.